2019,  aktuaalne,  Annabel,  haigus

Kliimast tingitud astmaatiline köha?

Vabandan juba ette ära, sest see postitus sünnib (äkk)vihast ja emotsioonidest. Kirjutasin eile SIIN , kuidas ma ei lahku täna arsti juurest enne, kui mul on vastused ja ometi pidin ma seda täna tegema…lahkuma poolikute vastustega. Aga enne veel…

Räägin loo algusest peale ehk läksime täna 09.40 Gibraltari kliinikusse arsti vastuvõtule, Kristjanil on ettevõtte kaudu Annabelil haigekassa(kindlustus) olemas seega ei pidanud see meile pennigi maksma, ometigi lahkusime sealt 60€ vaesematena. Miks? Põhjus tegelikult lihtne! Bü-ro-kraatia! Nimelt, jäi meil kindlustuse kaart suure kiiruga koju KUID me oleme seal kliinikus ka varem käinud ja neil ON tegelikult kogu info arvutis olemas, kindlustuse detailid, vajalikud numbrid, varasem haiguslugu. See aga oli väärt samapalju, kui ühekordselt kasutatav plastiknõu ehk teisisõnu MITTEMIDAGI! Ei aidanud meid ka see, et toome kaardi hiljem, näitame ette ja kõik korras….mkm nii need asjad Gibraltaril ei käi!

Mõnevõrra vaesematena (100 euri võrra koos ravimite ostmisega) ning veidi ärevatena läksime siis tohtri härra kabinetti, et saada vastuseid oma küsimustele. Esiteks tahtsime teada, miks laps köhib nii hullult jälle või no tegelikult pole olnudki sellist aega viimased paar kuud, kus ta ei köhiks üldse ja mina tahtsin vereproovi saada ning Härra küsis gripisüsti kohta, kas vaja ja millal teha ja kuidas see asi üldse käib siin. Gripisüsti meil teha ei soovitatud, sest arst, kes parasjagu ka 5 lapse isa, ütles, et ta ei näe selleks mingit vajadust ning, et gripp on midagi, mis tuleks kõikidel lastel ise läbi põdeda. Vaktsiinisüstide kohta tal arvamus aga erines. See selleks, minu idee pole selle postitusega kedagi kahte leeri sikutada ja tuliselt vaidlema hakata, mis on hea ja vajalik ning mis mitte. Iga lapsevanem ise teab, mida teha ning millest hoiduda. Vereproovi juurde tagasi tulles, sellest keelduti aga miks siis keelduti? Põhjus nii…lamp!

Siin tuleb nüüd puänt enne viimast puänti seega lugege ikka lõppuni, sest muidu jääb üllatusmoment lugemata. Vereproovist keelduti kuna mul polnud ette näidata Annabeli eelnevat haiguslugu ning eelmiste vereproovide tulemusi. Eem…mis ajast digilugu või paberitükk vereanalüüse võtab? Ikka inimene teeb vereproovi ja minuteada pole selleks vaja mingit muud paberit, kui see paber, mille annab sulle sinu arst, millel on kirjas, mida verest vaja otsida on!? Ma läksin tegelikult keema sellepärast, et viimati, kui ma Eestis perearsti jutul käisin, palusin ma Annabeli haiguslugu, et see siis Hispaanias(Gibraltaril) meie uuele perearstile anda, kuid viimane ütles, et see ei ole lubatud ja haiguslugu niiviisi riigist välja ei viida. Ma sain välja prinditud lehe süstide kohta, mida Annabel saanud on alates sünnist ja thats it! Ma küsisin, et kas vereproovi ei saa teha selleks, et kontrollida, kas lapsel tavalised näitajad normis, a la põletikunäitaja, vitamiinid ja mineraalid on normis või peaks teine saama mingeid lisandeid ja vastuseks sain ikka, et enne me ei tee midagi, kui Annabeli haiguslugu olemas. For F sake! Nüüd pean lisaks kõigele muule veel sellise jabura asjaga tegelema.

Ja nüüd jõuame asja tuumani! Paramp-paraa! Teate seda lugu, kuidas üks keskmine Eesti pere läks Vahemere maile, Lõuna-Hispaaniasse õnne, raha ja tervist otsima? Täna ütles arst meile, et Annabelil on Hispaaniale iseloomulikust niiskest kliimast tingituna tekkinud astmaatiline köha, mis ei möödugi omal käel vaid me hakkame nüüd inhalaatorit kasutama hommikuti, õhtuti ja vajadusel ka lõunal. Hispaanias ja haiged-ennekuulmatu, kas pole? Tuleb välja, et me ei ole kusagil kaitstud ja pole see muru ühti rohelisem seal, kus meid pole! Annabel ja ka Härra, julgen väita, on üpris tihti siin Hispaanias haiged. Annabel pigem nüüd sügisel, peale suvehooaja lõppu ning lastehoius käima hakkamist, Härral on aga tihtilugu mingi kerge külmetus kallal (samas, kui mõtlema hakkan, oli ta Eestis sama tihti haige).

Annabel ise ei lase end haigusest heidutada…enamus osa ajast.

Show must go on!

EDIT: Palun ärge saage valesti aru minust, Hispaania kliima ei ole halb ja paha ning ei põhjusta ilmtingimata astmaatilist köha, astmat jne. Põhjuseid võib mitmeid olla, miks just Annabelil see tekkis-esiteks on ta veel väga noor, alustas alles lastehoius käimist, me peseme tihti pesu, ei olnud teadlikud sellistest eriärasustest ning osanud vältida seda kuidagi. Edaspisi oleme targemad ja teame, et tuulutame rohkem tube, muretseme niiskusepüüdja koju, peseme vähem pesu jne. Seega tulge ikka Hispaaniasse külla ja elama 🙂

2 kommentaari

  • Kris

    Meie kolisime Andaluusiasse kahe lapsega. Üks oli Sinu omast pool aastat vanem ja teine 6 aastane. Pool aastat oli kõik OK ja siis läks üks trall lahti. Umbes aasta aega järjest olime kõik vahetpidamata haiged, polnud sellist nädalatki, kus oleksime korraga terved olnud. Mul päädis asi kopsupõletikuga. Lastel nii hullusti ei läinud, nemad said lõpuks keset suve sarlakid. Nüüd on 4 aastat kõik ok olnud. Väikseid jamasid ikka on, ega neist pääse, aga suures plaanis on kõik korras. Mulle tundub, et see käib teise kliimasse kolimise juurde. Uued antikehad on vaja kätte saada, uued viirusetüübid läbi põdeda jne. Kusjuures ka teised siiakolijad on sama juttu rääkinud, et esimene aasta möödub haiguste tähe all.
    Mis puutub köhasse, siis see on siin kliimas tõesti tavaline. Kõik köhivad kogu jahedama ja niiskema perioodi vältel. Astmaatilises köhas ma veidi kahtlen…. Arste on siin ka igasuguseid…..

    Igatahes soovin teile jõudu ja vastupidamist! Varsti läheb lihtsamaks!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga